سفارش تبلیغ
صبا ویژن
حدیث

از گمانهاى مردم با ایمان بپرهیزید که خدا حق را بر زبان آنان نهاده است . [نهج البلاغه]

وبلاگ رضویّون


آخرین عناوین:
رفقا در فضای مجازی
وب سایت مذهبی، فرهنگی، آموزشی میثاق
عشق مشعلدار
حقوق جزا و جرم شناسی
رایة الهدی
دارالقرآن الکریم فولادشهر
خوشتر از نقش تو در عالم تصویر نبود
پاسخ به پرسشهای رایانه ای


کانون دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهددرباره ماتماس با ماخبرخوانپیام رسانعناوین وبلاگصفحه اصلی

ابن ملجم که بود؟

گاهی توی فیلم ها، چهره ی شخصیت های منفی رو زشت و بدترکیب گریم می کنن تا مخاطب با دیدن اون نسبت به شخصیت واقعی متناظر (اگر داستان واقعی باشه) یا صفاتی که بازیگر داره اون رو به نمایش در میاره، احساس بدی پیدا کنه و دوری از اون رو مطلوب بدونه. این روش می تونه در جای خودش به جا و عامل فرهنگ سازی های خوب باشه. اما نکته ی قابل توجه اینه که این روش ممکنه گاهی ما رو در شناخت شخصیت ها دچار مشکل کنه.

قبلا توی یک مطلب با عنوان «کدام ابن ملجم؟» در باره ی شخصیت ابن ملجم و این که چه جایگاهی توی محبین امیرالمؤمنین (علیهم السلام) داشت، نوشتم و روایتش رو آوردم. ابن ملجم معلم قرآن بود؛ یعنی نه تنها کافر (به معنای شهادتین نگفتن) نبود، بلکه در مرتبه ای بالاتر از یک مسلمان معمولی بود. گاهی آدم های «بد» از میان «بهترین» آدم ها متولد می شوند!!!

یکی از اذکار امشب، لعن قاتل امیرالمؤمنین(ع) است. آیا مهمترین موضوعی که امشب باید ما را به خودش مشغول کند، فکر کردن درباره ی شخصیت پلید قاتل امیرالمؤمنین(ع) نیست؟! آیا کسی که تولدش با چنان معجزه ی بزرگی همراه بوده، شهادتش اتفاقی و تصادفی است؟ کسی که خداوند متعال اراده کرده است به دنیا آمدنش را به همه ی ما و به تاریخ نشان دهد، آیا خدا نمی‌خواهد نحوه ی از دنیا رفتنش را هم به ما نشان دهد و پیامی به ما بدهد؟! آیا خدا نمی‌خواهد به ما نشان دهد که «ببینید چه کسی امیرالمؤمنین(ع) را به قتل رسانده است»؟ (استاد پناهیان)

__________
پ. ن: «باید از سرنوشت ابن ملجم با آن سوابق خوب مذهبی‌گری‌اش عبرت بگیریم و نگران عاقبت به‌خیری خودمان باشیم...» (استاد پناهیان)


:: به تاریخ چهارشنبه 95/4/9 ساعت 1:43 عصر
رفقا [دات] آی آر
رفقا دات آی آر

امام علی علیه السلام: در گمراهی فرد همین بس که مردم را به چیزی امر کند که خود آن را به جا نمی آورد و از چیزی باز دارد که خود آن را ترک نمی کند.

«رفقا» وبلاگی است دوستانه، برای دور هم نگه داشتن دوستان صمیمیِ قدیمی. باشد که یکدیگر را «تا بهشت» همراهی کنیم... ان شاء الله.

تصویر برگزیده
تصویر برگزیده
ویژه ها
دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه ای

بیان معنوی - دفتر نشر آثار و اندیشه های حجة الاسلام علیرضا پناهیان

اسلام کوئست

سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی Aviny.com

موسسه فرهنگی بیان هدایت نور

طرحی برای فردا

جامعه مجازی تدبر در قرآن کریم

خبرگزاری دانشجو
موسیقی وبلاگ
آمار وبلاگ
بازدید امروز 161 بار
بازدید دیروز 195 بار
مجموع بازدیدها 1452931 بار

تعداد مطالب وبلاگ 300 تا