سفارش تبلیغ
صبا ویژن
حدیث

[ و او را از ایمان پرسیدند ، فرمود : ] ایمان بر چهار پایه استوار است ، بر شکیبایى ، و یقین و داد و جهاد . و شکیبایى را چهار شاخه است : آرزومند بودن ، و ترسیدن ، و پارسایى و چشم امید داشتن . پس آن که مشتاق بهشت بود ، شهوتها را از دل زدود ، و آن که از دوزخ ترسید ، از آنچه حرام است دورى گزید ، و آن که ناخواهان دنیا بود ، مصیبتها بر وى آسان نمود ، و آن که مرگ را چشم داشت ، در کارهاى نیک پاى پیش گذاشت . و یقین بر چهار شعبه است : بر بینایى زیرکانه ، و دریافت عالمانه و پند گرفتن از گذشت زمان و رفتن به روش پیشینیان . پس آن که زیرکانه دید حکمت بر وى آشکار گردید ، و آن را که حکمت آشکار گردید عبرت آموخت ، و آن که عبرت آموخت چنان است که با پیشینیان زندگى را در نوردید . و عدل بر چهار شعبه است : بر فهمى ژرف نگرنده ، و دانشى پى به حقیقت برنده ، و نیکو داورى فرمودن ، و در بردبارى استوار بودن . پس آن که فهمید به ژرفاى دانش رسید و آنکه به ژرفاى دانش رسید از آبشخور شریعت سیراب گردید ، و آن که بردبار بود ، تقصیر نکرد و میان مردم با نیکنامى زندگى نمود . و جهاد بر چهار شعبه است : به کار نیک وادار نمودن ، و از کار زشت منع فرمودن . و پایدارى در پیکار با دشمنان ، و دشمنى با فاسقان . پس آن که به کار نیک واداشت ، پشت مؤمنان را استوار داشت ، و آن که از کار زشت منع فرمود بینى منافقان را به خاک سود ، و آن که در پیکار با دشمنان پایدار بود ، حقى را که بر گردن دارد ادا نمود ، و آن که با فاسقان دشمن بود و براى خدا به خشم آید ، خدا به خاطر او خشم آورد و روز رستاخیز وى را خشنود نماید . و کفر بر چهار ستون پایدار است : پى وهم رفتن و خصومت کردن و از راه حق به دیگر سو گردیدن و دشمنى ورزیدن . پس آن که پى وهم گرفت به حق بازنگشت ، و آن که از نادانى فراوان ، خصومت ورزید ، از دیدن حق کور گشت ، و آن که از راه حق به دیگر سو شد ، نیکویى را زشت و زشتى را نیکویى دید و مست گمراهى گردید ، و آن که دشمنى ورزید راهها برایش دشوار شد و کارش سخت و برون شو کار ناپایدار . و شک بر چهار شعبه است : در گفتار جدال نمودن و ترسیدن و دو دل بودن ، و تسلیم حادثه‏هاى روزگار گردیدن . پس آن که جدال را عادت خود کرد ، خویش را از تاریکى شبهت برون نیاورد ، و آن که از هر چیز که پیش رویش آمد ترسید ، پیوسته واپس خزید ، و آن که دو دل بود پى شیطان او را بسود ، و آن که به تباهى دنیا و آخرت گردن نهاد هر دو جهانش را به باد داد . [ و پس از این سخن گفتارى بود که از بیم درازى و برون شدن از روش کارى که در این کتاب مقصود است نیاوردیم . ] [نهج البلاغه]

وبلاگ رضویّون


آخرین عناوین:
رفقا در فضای مجازی
وب سایت مذهبی، فرهنگی، آموزشی میثاق
عشق مشعلدار
حقوق جزا و جرم شناسی
رایة الهدی
دارالقرآن الکریم فولادشهر
خوشتر از نقش تو در عالم تصویر نبود
پاسخ به پرسشهای رایانه ای


کانون دانش آموختگان دانشکده تربیت مدرس قرآن مشهددرباره ماتماس با ماخبرخوانپیام رسانعناوین وبلاگصفحه اصلی


آیت الله سعادت پرور از شاگردان برجسته علامه طباطبایی می فرماید:

«هر قدمى را که براى کارى یا فردى و یا خود بر مى‏دارید نظرتان انجام وظیفه‏ فردى یا اجتماعى و یا عملى باشد.»

هرچه به انتخابات نزدیک می شویم، فضای سیاسی بین مردم داغتر می شود. برخی علما شرکت در انتخابات، شناخت اصلح و روشن گری را از وظایف شرعی هر شخصی بیان نموده اند. با توجه به وضعیت منطقه و اینکه اولین انتخابات بعد از فتنه است و نیز با در نظر گرفتن وضع اقتصادی جامعه، شرکت در انتخابات و روشن گری از اهمیت بیشتری برخوردار است.

همانطور که ذکر شد هر کسی وظیفه ایدارد، در روز قیامت یقینا از این وظیفه سوال خواهد شد. یکی از وظایف هم امر به معروف و نهی از منکر است که.........

 هرکسی طبق وظیفه باید خودش علاوه بر تحقیق، در صورت توان به روشن گری بپردازد. هم اکنون بنده و شما به عنوان دانشجو و به عنوان یک جوان و به عنوان افسر جنگ نرم، باید وظیفه خودمان را به نحو احسن انجام دهیم. رهبر عزیزمون بسیار مدبرانه این بار مسئولیت رابر دوش ما نهاده و از ما انتظار دارد. بنابراین در کنار نماز و درس و اطاعت از والدین و سایر وظایف واجب، این واجب هم گنجانده شده، از یاد نرود.

از طف دیگر ایشان امسال را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام گذاری نموده اند
(هرچی بیشتر می ریم جلوتر علت انتخاب این نام بیشتر متوجه می شم... واقعا مدبرانه انتخاب شده).
در سخنرانی جدیدشون فرمودن لفظ حماسه یعنی همه مردم به صورت جهادگونه وارد عمل بشن.

پس یاعلی.........

دوستان عزیز بارها گفته شده بازم جا داره یادآوری بشه: درسته که از لحاظ امنیتی بحمدالله به برکت نظام اسلامی و رهبر شجاع و دوراندیش و عنایات حضرت ولی عصر ارواحنا فداه در آرامش هستیم، ولی یادمون نره، توی جنگیم، فرض کنین الان توی جبهه ایم آقا هم قشر ما رو به عنوان افسر و اداره کننده جنگ انتخاب نموده،........اگه خواب نبودیم تا حالا وضع فرهنگ و .... بهتر بود، یقینا یکی از اقشار تاثیر گذار بوده ایم که این سمت را به دوش می کشیم. فرض کنیم این دستور از طرف صاحب الزمانه با نیت خالصانه.......... پس وظیفه مون رو درست انجام بدیم. گوش به فرمان رهبر باشیم، شرطش هم ایجاد این سه فاکتوره: تحصیل، تهذیب، ورزش.

یکی از دوستان حرف جالبی در این باره زد: در هر حال که وظیفه ات را انجام می دهی (همان که خدا از تو می خواهد و با ان خشنود می شود) سعی کن عجله نکنی و با برنامه ریزی تمام وظایفت را به نحو احسن انجام دهی. بر فرض مثال نگی درس دارم پس سریع و سر سری برم جلسه سیاسی راجع به انتخابات و بیام...... نه باید هر وظیفه ای را درست انجام داد.

البته دوستان عزیز اینها رو بیشتر برا خودم میگم و تا برای شما بزرگواران یادآوری گرد.

حتما توی این مدت باهم تعامل داشته باشیم، همدیگرو کمک کنیم تا آگاهانه پیش بریم.


اوووه چقدر حرف زدم. دوستان ببخشید ظاهرا طولانی شده.... من از اوناییم که گرم بشم دیگه همه چی به هم می بافم. ببخشید.

برای سلامتی و فرج مولا و سرور مان حضرت بقیه الله روحی فداه و

برای سلامتی امام خامنه ای حفظه الله 5 صلوات با و عجل فرجهم.
کلیدواژه ها: نکته(20)|
:: به تاریخ شنبه 92/2/21 ساعت 11:8 صبح
رفقا [دات] آی آر
رفقا دات آی آر

امام علی علیه السلام: در گمراهی فرد همین بس که مردم را به چیزی امر کند که خود آن را به جا نمی آورد و از چیزی باز دارد که خود آن را ترک نمی کند.

«رفقا» وبلاگی است دوستانه، برای دور هم نگه داشتن دوستان صمیمیِ قدیمی. باشد که یکدیگر را «تا بهشت» همراهی کنیم... ان شاء الله.

تصویر برگزیده
تصویر برگزیده
ویژه ها
دفتر حفظ و نشر آثار امام خامنه ای

بیان معنوی - دفتر نشر آثار و اندیشه های حجة الاسلام علیرضا پناهیان

اسلام کوئست

سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی Aviny.com

موسسه فرهنگی بیان هدایت نور

طرحی برای فردا

جامعه مجازی تدبر در قرآن کریم

خبرگزاری دانشجو
موسیقی وبلاگ
آمار وبلاگ
بازدید امروز 79 بار
بازدید دیروز 220 بار
مجموع بازدیدها 1266078 بار

تعداد مطالب وبلاگ 300 تا